Preskoči na vsebino

Brezžično izobraževalno omrežje EDUROAM

-IME VAŠE ORGANIZACIJE- nudi zaposlenim, dijakom in študentom možnost brezplačnega dostopa do brezžičnega računalniškega omrežja eduroam. Tako dodeljeni dostop ni namenjen komercialni uporabi. Eduroam je del šolskega omrežja, ki je povezano v omrežje Arnes in evropski sistem, zato zanj veljajo enaka pravila kot za dostop do omrežja Arnes (https://www.arnes.si/zavod-arnes/katalog-informacij/pravila-uporabe-omrezja-arnes/).

1. Kaj je eduroam?

Storitev eduroam omogoča učečim in zaposlenim varen in preprost dostop do zaščitenega brezžičnega (WLAN) omrežja na naši organizaciji in gostovanje v omrežjih drugih institucij, vključenih v sistem Eduroam.

V omrežje eduroam so vključene izobraževalne in raziskovalne ustanove (fakultete, inštituti, srednje šole, osnovne šole…) v Sloveniji (http://www.eduroam.si) in tujini (http://www.eduroam.org).

Omrežje je zasnovano tako, da lahko dijaki, študentje ali zaposleni dostopajo transparentno in brezplačno v katerikoli zgoraj navedeni ustanovi (doma in v tujini), in to z istim uporabniškim imenom in geslom kot v “domačem” omrežju eduroam (npr. predavatelj šole dostopa v zaščiteno omrežje eduroam v Krškem ali Mariboru oz. v katerokoli omrežje eduroam v tujini). Pri tem je tako sami ustanovi kot gostujočem uporabniku zagotovljena kar največja varnost, saj je onemogočeno prisluškovanje in lažno predstavljanje.

2. Tehnične zahteve za dostop

V brezžično omrežje z imenom (SSID) eduroam se je mogoče povezati s prenosnim računalnikom, dlančnikom, telefonom; skratka z napravo, na kateri operacijski sistem in brezžični vmesnik podpira standard 802.11a/g/n ter varnostni protokol WPA1/2-Podjetniško (WPA1/2-Enterprise) in prijavni standard 802.1x z EAP-TTLS + PAP (enkripcija podatkov AES).

3. Navodila za priklop

Podrobna navodila za namestitev najdete na naslovu https://podpora.arnes.si/eduroam/

Lahko si pomagate tudi z prednastavljenimi programi za namestitev brezžičnega omrežja na vaši napravi – eduroamCAT (podpira večino naprav) ali geteduroam (mobilne naprave).

Poleg tega je za brezžični dostop potrebno še veljavno uporabniško ime in geslo v matični ustanovi. Učeči pridobijo na željo uporabniško ime in geslo ob vpisu v šolo oz. podajo zahtevek v začetku šolskega leta razredniku, študentje pa v referatu. 

Dostop je veljaven za čas šolanja in omogoča učečim tudi dostop do ostalih storitev storitev Arnesa v primeru, da jih šola ponuja. Uporabniške podatke, spremembo gesla in prevzem identitete pa je mogoč na spletni strani SIO-MDM.

4. Pomoč in kontaktne osebe

V primeru težav pri povezavi v omrežje eduroam pa se obrnite na računalničarja organizacije.

Kontaktna oseba je -IME PRIIMEK-, -KONTAKTNI NASLOV-.

Vam je bil ta članek v pomoč?

Orodna vrstica za dostopnost